Йшов другий день чергової серії польових виїздів науковців Чорноморського біосферного заповідника. Напередодні, 22 жовтня, у поїздці на Ягорлицький Кут з погодою пощастило більше -- туман був не такий щільний і порівняно швидко розсіявся. Сьогодні ж, доїхавши до Потіївської ділянки, стало зрозумілим, що обліки птахів будуть куди менш вдалими. Позаду вже залишилися родинний склеп Фальц-Фейнів та курган на березі Тендрівської затоки -- дві перші моніторингові точки, з яких вже багато років орнітологи заповідника ведуть спостереження при виїзді у цю частину заповідника. Робити обліки з цих точок навіть не намагалися -- сіра непроглядна імла надійно сховала все птаство від очей дослідників.

Трохи затримуємося на кордоні "Потіївському". Фахівці розходяться околицями кожен у своїх справах. Орнітологам же за такої погоди залишається лише подивитися хто із мігруючої дрібноти нишпорить серед дерев та кущів на кордоні у пошуках поживи. Таких виявилося небагато -- всього лише по декілька жовточубих золотомушок (Regulus regulus), вівчариків-коваликів (Phylloscopus collybita), вільшанок (Erithacus rubecula), чорних горихвісток (Phoenicurus ochruros), великих синиць (Parus major) та одне тріскотливе волове очко (Troglodytes troglodytes).

Наступною нашою зупинкою був кордон "Морський", що розташувався на березі моря у самісінького початку острова Тендри -- 65-кілометрової піщаної коси, що простяглася між морем та Тендрівською затокою. Промоїну, яка відокремлювала Тендру від материка, тижнем раніше замило. Тож скориставшись вільним проходом, ми вирушили пройтися кореневою частиною острова.

Рівень води у кутовій частині Тендрівської затоки був низький унаслідок згону. Водоплавні та прибережні птахи зазвичай таке люблять, адже під час згону їхня пожива стає суттєво доступнішою. І справді, у імлі туману, що почав потроху розсіюватися, на затоці проглядалися тисячні скупчення качок. Робимо зупинку, дивимося видовий склад, в межах можливого проводимо облік і йдемо далі Тендрою.

Ще на підході, десь сотні за дві метрів помічаємо дві чималі купи, що вибиваються із загального сірого тону ландшафту острова своїм яскравим жовтим кольором. Підходимо ближче і бачимо, що це не що інше, як два екземпляри сіток-охан, виготовлених із жовтої мисини з розміром вічка 110 мм. В якості поплавків на них прилаштовані порожні пластикові пляшки та в якості грузил – шматки цеглин. І пляшки-поплавки, і грузила-цеглини на оханах носили сліди тривалого перебування у воді. Поверхня перших була вкрита балянусами (морськими жолудями), ребра ж цеглин були згладжені тертям об поверхню дна. До кожної із сіток кріпилися два великих якорі. Від моря пляжем тягнулося два чітких сліди витягування охан з берега углиб острова. Серед мисини сіток проглядалися краби. У відповідь на дотик, вони заворушили кінцівками: ракоподібні були живими, а отже сітки витягли на берег нещодавно.

Охани, знайдені в кореневій частині острова Тендра (23.X.2019)

Охани, знайдені в кореневій частині острова Тендра (23.X.2019)

Охани, знайдені в кореневій частині острова Тендра (23.X.2019)

Охани, знайдені в кореневій частині острова Тендра (23.X.2019)

Охани фотографуємо, увімкнувши GPS знімаємо координати (46,1363° пн. ш, 32,2091° сх. д) і, не без подиву, усвідомлюємо, що браконьєри мали нахабство залишити сітки всього лише в 1,5 кілометрах від кордону. Телефонуємо директору заповідника Анатолію Петровичу Юрченку і розповідаємо про знахідку. Реакції довго чекати не довелося. Вже за годину-півтори, коли поверталися на кордон, побачили, що оперативна група служби охорони Чорноморського біосферного заповідника, отримавши від директора відповідні вказівки, приїхала на місце, склала акт вилучення безгосподарного майна і доправила охани на кордон з тим, щоб потім відвезти в управління заповідника. Біля кордону науковці звільнили живих крабів з сіток і відпустили в море.

Прямуючи далі Тендрою, телефоном розповідаю про охани колезі, що працює тут же на острові, але дещо ближче до кордону і у відповідь дізнаюсь про ще одну знахідку. На відстані 0,5 км від кордону, у точці з координатами 46,1334 пн. ш. та 32,2224 сх. д., виявили 12 якорів, які за розміром і конструкцією аналогічні тим, що були прикріплені до знайдених охан. Поряд з якорями у нових білих поліпропіленових мішках були складені шматки цегли, які носили сліди тривалого перебування у воді й були аналогічні тим, що кріпилися на оханах в якості грузил. Пазл даних знахідок складається у цілісну картину: протягом теплого періоду року в морі навпроти кореневої частини острова Тендри і, фактично, в полі зору відділу прикордонної служби Херсонського прикордонного "Залізний Порт", здійснювався незаконний промисел осетрових як мінімум вісьмома екземплярами сіток-охан. Очевидно, наприкінці сезону охани були на зиму зняті, при цьому шість з них відчепили від якорів і грузил і встигли прибрати, а решту — двоє охан, знайдених нами, — з води витягли, однак забрати ще не встигли.

Якорі від охан (23.X.2019)

 Якорі від охан (23.X.2019)

 Якорі від охан (23.X.2019)

Поки ще дозволяє час, йдемо далі Тендрою. Майже за два кілометри від знайдених охан, у точці з координатами 46,1414 пн. ш. і 32,1860 сх. д. чекала ще одна вкрай сумна знахідка. На березі лежав труп дельфіна довжиною метрів 2 з гаком, якого визначили як афаліну чорноморську. Оглянувши його, ми були вкрай неприємно вражені: один із плавників тварини був відрубаний. Зазвичай, це свідчення того, що дельфін загинув, заплутавшись у оханах -- браконьєри вдаються до відрубування плавників, бо інакше вкрай важко звільнити дельфіна, що загинув заплутавшись у сітці. Припускаємо, що з великою ймовірністю дельфін загинув саме в цих оханах, а його труп після виплутування з сітки прибоєм винесло на берег.

Труп дельфіна афаліни чорноморської (23.X.2019)

Труп дельфіна афаліни чорноморської

P.S. Вже дорогою додому згадалося як все літо інтернет ряснів заголовками про успішну протидію браконьєрству з боку Чорноморського рибоохоронного патруля у співпраці з Державною прикордоною службою та водною поліцією. Охани, що простояли сезон не те що у районі відповідальності, а просто у полі зору прикордонників якось геть не вписувалися у цю переможну феншуйну картину.