З початку зими і до недавнього часу погодні умови в Північному Причорномор'ї визначалися виключно повітряними масами атлантичного походження. При цьому, типово, динаміка повітряних мас була такою.

Над Атлантикою зароджувався циклон, який проходив через Південну Європу та Середземне море і, в решті-решт, досягав Північного Причорномор'я. З приходом циклону до нашого регіону температура дещо зростала, випадали опади у вигляді дощу або снігу. Рухаючись із заходу на схід цей циклон захоплював за собою язик холодного арктичного повітря, який після проходження циклону приносив у наш регіон похолодання. За цим язиком знову йшов аналогічний циклон, за яким знову слідував язик холодного повітря, і т.д.

Лише днями ця динаміка порушилася і обширний арктичний антициклон відтіснив атлантичні повітряні маси і приніс на територію України загалом, і до Північного Причорномор'я зокрема, люті морози. За даними Бехтерської метеостанції (Голопристанський р-н, Херсонська обл.) мінімальна температура цієї ночі сягнула відмітки -20,9 градусів. За даними ж Херсонської метеостанції цей показник досяг позначки -22,1 градус.

Такі погодні умови є серйозним випробуванням для водоплавних птахів, які залишаються на зимівлю у регіоні, адже основні місця їх зимівлі (лимани та мілководні морські затоки) вкриваються кригою.

 

Супутниковий знімок, ГІС, дистанційне зондування
Фрагмент супутникового знімку MODIS (дата зйомки: 24.01.2010), на якому добре видно, що Дніпро-Бузький лиман, Тендрівська, Ягорлицька та Джарилгацька затоки повністю вкриті кригою