Стрічка новин у фейсбуку нагадала чудову лекцію, яку прочитав Олексій Болдирєв минулого року в рамках TEDxKyiv. Нижче коментар Олексія про цей його виступ і відеозапис власне лекції. Усіляко рекомендую!

Джерело: https://www.facebook.com/oleksiy.boldyriev/posts/10158363643015355

Олексій Болдирєв

Організатори TEDxKyiv нагадали мені про відео мого виступу рік тому. Це був спонтанний експеримент, на який я вперто не хотів іти, але все-таки пішов під впливом політичного моменту (наміри Кабміну закрити Академію наук) та активної стимуляції з боку команди цього проекту. Я абсолютно не знав, про що говорити, тому тема й тези народжувалися під час зустрічей, тому неймовірно вдячний позитивній критиці Roman Zinchenko, енергії Vladyslav Greziev, наполегливості Iuliia Takhtarova та всім іншим гарним людям. Окрема вдячність мовчазному Alexander Tomilin за... справжність. І ще Julia Salizhenko та Oksana Hmelyovska за можливість зустрітися з цим проектом.

А говорив я про декілька речей. В першу чергу, про чесність -- як основу існування науки та як приклад, що подають науковці суспільству. Рік, що минув, дав нам активізацію боротьби за наукову доброчесність, яку замість одиниць почали вести десятки й сотні науковців та громадських активістів по всій Україні. Рух ще не захопив широкі соціальні прошарки, але вже став достатньо масовим, щоб вимагати змін не лише в науково-освітніх інституціях, але й в політиці держави.

Казав також про видатних українських вчених, яких ніхто не знає в Україні за межами наукових кіл: Платона Костюка, Сергія Гершензона, Володимира Правдича-Немінського, Леоніда Францевича (ага, про 35 способів перегортання жуків зі спини). На щастя, за рік ситуація потроху поліпшується: вчені почали частіше з’являтися на екранах та сторінках інтернет-блогів. Але масовій свідомості й надалі неясна роль науки.

Також мова йшла про соціальну функцію науки, про експертне середовище. В епоху масових рекламно-політичних маніпуляцій науковці, вочевидь, залишаються одним з небагатьох острівців інтелекту, здатним давати суспільству перевірену та достовірну інформацію про світ. Про це напишу детальніше згодом.

І ще раз загострив увагу на тому, що наука досліджує світ не заради гаджетів або прибутків. Це побічний продукт природної цікавості науковців (і класно, що він є). Наука продукує знання, які потрібні всім. Тому її треба годувати та цінувати.